Blog

Temat zaimków pozostaje kwestią, która wielokrotnie przewija się w dyskusjach o języku, zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Kontrowersje związane z tym zagadnieniem dotyczą kwestii adresowania osób, które przyjmują niestandardowe zaimki. Możemy zauważyć, że kwestia zaimków staje się chlebem powszednim w social mediach, co możemy zauważyć w przypadku umiejscowienia informacji o preferowanych zaimkach w miejscu, w którym widnieje nasza nazwa użytkownika, nick lub zwyczajnie imię i nazwisko.

Niejednokrotnie poruszamy tutaj kwestie różnych technik nauczania, jednocześnie nie wskazując tych, które są lepsze i bardziej skuteczne. Jest tak dlatego, że jest to kwestia indywidualna i każda osoba ucząca się ma swoje preferencje. Poszukiwanie „swojej” sprawdzonej techniki lub metody może zająć trochę czasu. Jest jednak pewna metoda, która wydaje się być wypadkową innych metod i stanowić swego rodzaju uniwersalny przepis na zapamiętanie pojęć czy kwestii. Mianowicie – mowa o systematyczności, jaką jest powtarzanie.

Anna Bartman jest założycielką szkoły 3English, którą prowadzi od 2013r. Szkoła specjalizuje się w prowadzeniu kursów z języka angielskiego indywidualnie lub w małych grupach. Rozpoczynając cykl wywiadów, chciałem wypytać Anię o jej początki w pracy, plany na dalszy rozwój i o źródła motywacji. Udało nam się spotkać na żywo i porozmawiać, a przy okazji wysnuć kilka planów w kwestii dalszej współpracy, a efekty naszej rozmowy możecie podziwiać poniżej.

Prokrastynacja – słowo, które budzi emocje, które opisuje tak wiele naszych działań. Słowo to w skrócie oznacza odkładanie rzeczy na później, poprzez brak poczucia presji czasu lub brak motywacji do działania. A odłożyć w czasie można niemal wszystko, począwszy od wstawionego prania, przez inne obowiązki domowe, czy nawet służbowe zadania, a skończywszy na sprawach dodatkowych, taki jak nauka języka obcego w wolnym czasie.

Poprawianie umiejętności mówienia w języku angielskim niesie ze sobą wiele korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Angielski jest przecież językiem globalnym. Poprawa umiejętności mówienia w tym języku umożliwia komunikację z ludźmi z różnych kultur i krajów, co jest szczególnie przydatne podczas podróży, studiów za granicą, a także w międzynarodowych środowiskach pracy. Jak zatem wzbogacić swój język w imponujący sposób?

Osiągnięcie poziomu B2 to dla wielu cel w przypadku nauki języka obcego. Poziom B2 to w końcu poziom, który umożliwia swobodną komunikację i na wielu poziomach jest zupełnie wystarczający. Niemniej jednak, nie jest to poziom najwyższy, ponieważ w grę wchodzi jeszcze kategoria C. W wielu przypadkach to dopiero ten poziom otwiera zamknięte wcześniej drzwi. Tylko czy warte jest to całego zachodu?

Myślę, że pytanie zadane w tytule jest czymś, co  każdemu z nas przeszło przez myśl. Niewielu cieszy się na myśl o tym, że na zajęciach omawiane będą zagadnienia gramatyczne. Niemniej jednak, zarówno kursanci i lektorzy nie wyobrażają sobie kursu języka angielskiego bez wplatania gramatycznych pojęć. Czy udałoby się jednak zrobić to wszystko inaczej?

 

Zapożyczenia w języku polskim używane są codziennie. Stosują je dorośli, dzieci, uczniowie w szkole, ich rodzice w pracy, ludzie na zakupach i w innych życiowych kontekstach. Zapożyczenia na tyle zagościły w naszym języku, że nie zwracamy na nie uwagi, ba – czasem nawet nie wiemy, że ich używamy. Ale czym są te zapożyczenia, skąd się wzięły i czy są zagrożeniem dla naszego ojczystego języka? Sprawdźmy.