Międzynarodowe zawody sportowe, wszystkim znane jako Olimpiada, tuż za pasem. Odbywają się co 4 lata w innym kraju, wtedy też przypominamy sobie nazwiska naszych zwycięzców i pełne wzruszenia chwile. A ile wiemy o ich historii, jak się zmieniały na przestrzeni lat i czy tegoroczne czymś nas zaskoczą? Dowiedzmy się tego.
Olimpiada niejedno ma znaczenie
Kiedyś określenie olimpiada (w starożytności) oznaczało tak naprawdę okres pomiędzy zawodami sportowymi, czas przygotowań. To, na co czekano cały ten okres nazywano Igrzyskami Olimpijskimi. Igrzyska były zwieńczeniem czasu oczekiwań. Dzisiaj słowo olimpiada funkcjonuje w naszym języku jako ten właściwy konkurs, zawody. To dwie z czterech definicji tego słowa. Trzecie wyjaśnienie sprowadza nas do szkoły, gdzie to uczyliśmy się na lekcjach historii o zawodach sportowych ku czci boga Zeusa. Odbywały się na Olimpie i temu dzisiaj zawdzięczamy to określenie. Ostatnie znaczenie słowa olimpiada poniekąd także dotyczy rywalizacji, ale nie takiej na stadionie, tylko w szkolnej ławce. Obecnie szkoły przeprowadzają coroczne konkursy przedmiotowe, które mogą zwolnić laureatów z egzaminów maturalnych.
Historia zawodów sportowych
Igrzyska Olimpijskie, które my znamy dzisiaj odbywają się od 1896 roku (letnie), a zimowe od roku 1924. Już wtedy te zawody były traktowane bardzo poważnie, zawodnicy odbierali medale olimpijskie jako najważniejsze nagrody sportowe (wyjątkiem są takie dyscypliny jak na przykład piłka nożna, kiedy to organizowanych jest wiele innych zawodów z większą rangą).
Symbole olimpijskie
Niewątpliwie większości z nas pierwsze skojarzenie zmierza do charakterystycznej flagi składającej się z pięciu połączonych ze sobą kół. Pięć kół w pięciu różnych kolorach symbolizuje różnorodność i jedność ludzi oraz ich pochodzenie z różnych kontynentów:
- niebieski – Europę
- czarny – Afrykę
- żółty – Azję
- czerwony – obie Ameryki
- zielony – Australię i Ocenię.
Flaga jest wciągana na maszt podczas każdej ceremonii otwarcia Igrzysk i pozostaje tak do samego końca. Kolejnym symbolem mocno związanym z tym wielkim sportowym wydarzeniem jest ogień olimpijski. Jest zapalany w dniu rozpoczęcia imprezy sportowej i pali się do samego końca. Ogień rozpalany jest według tradycji za pomocą promieni słonecznych poprzez paraboliczne zwierciadło na stadionie w Olimpii. Dopiero wtedy zostaje przeniesiony do kraju, w którym odbywają się Igrzyska. Tradycja zapalania znicza sięga roku 1936. Wtedy ogień do Niemiec przyniosło 3331 biegaczy, którzy przez 12 dni i 11 nocy przekazywali sobie pochodnię, aby dotarła bezpiecznie do celu.
A co by było, gdyby ogień zgasł? Wtedy w pogotowiu organizatorzy posiadają zapasowy płomień, aby w razie wypadku zapalić znicz ponownie ogniem z Olimpii. Takie sytuacje zdarzały się podczas Igrzysk Olimpijskich już wielokrotnie, na przykład: w 2004 roku w Grecji zdmuchnął go wiatr, a z kolei w Brazylii w roku 2016 zdmuchnęli go protestujący. W roku 1976 poprzez burzę i złą pogodę także zgasł ogień olimpijski, wtedy to hydraulik kawałkami gazety i zapalniczką „uratował” sytuację. Organizatorzy Igrzysk na szczęście zareagowali w odpowiedni sposób, ugasili ogień i odpalili znicz z właściwego źródła.
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024
Tegoroczne Igrzyska rozpoczną się oficjalnie 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Do walki o medale stanie 10 500 zawodników, z czego po raz pierwszy w tym roku połowę będą stanowiły kobiety.
Zawodnicy zmierzą się w 32 konkurencjach o 329 kompletów medali.
W tym roku nie zabraknie nowej dyscypliny, a mianowicie jest nią… breakdance. Cztery lata wcześniej, w Tokio, wprowadzono pięć nowych konkurencji – z czego trzy pojawią się w Paryżu: wspinaczka sportowa, deskorolka oraz surfing.
Igrzyska będą odbywać się w 18 miastach Francji, na 35 obiektach sportowych. Wyjątkiem jest surfing, który będzie miał miejsce przy brzegach Tahiti (wyspy Polinezji Francuskiej), które jest terytorium zamorskim Francji.