Źródło wiedzy ma znaczenie
Poprawianie umiejętności mówienia w języku angielskim niesie ze sobą wiele korzyści zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Angielski jest przecież językiem globalnym. Poprawa umiejętności mówienia w tym języku umożliwia komunikację z ludźmi z różnych kultur i krajów, co jest szczególnie przydatne podczas podróży, studiów za granicą, a także w międzynarodowych środowiskach pracy. Jak zatem wzbogacić swój język w imponujący sposób?
Poprawianie słownictwa w języku angielskim wymaga systematycznego podejścia i różnorodnych technik, ale wiele zależy także od źródeł naszej nauki. Do najpopularniejszych źródeł informacji należą:
- książki, podręczniki
- artkuły prasowe (tradycyjne i internetowe)
- podcasty
- filmy i seriale
- rozmowy z native speakerami (ale i osobami, które na co dzień posługują się językiem angielskim)
- aplikacje do nauki języków
- a także: gry i aplikacje, które mają generalnie służyć rozrywce, ale spełniają dodatkowy, edukacyjny cel.
W zależności od wybranego medium, poszerzamy wiedzę z zakresu, który jest w nim poruszony. Zatem, wybierając podręcznik, nastawiamy się na szlifowanie zagadnień gramatycznych, ale i słownictwa (zazwyczaj z wielu dziedzin życia codziennego). Seriale i filmy z kolei skupiają się na użyciu fraz i gotowych wyrażeń, które funkcjonują w języku. Podobny cel spełniają gry i aplikacje służące rozrywce – wzbogacają nasz język o tzw. Język użytkowy, codzienny. Takie umiejętności są cenne, ale dziś chcemy skupić się na tym rodzaju słownictwa, które sprawią, że brzmimy bardziej profesjonalnie, a nasze umiejętności językowe są wówczas bardziej zaawansowane.
10 słów, które musisz dzisiaj opanować
Studiując książki czy strony internetowe w celu nauki słownictwa należy mieć na uwadze regularnie powtarzany przez nas fakt, że nie poznawanie nowego słownictwa należy dzielić na mniejsze segmenty celem upewnienia się, że zapamiętamy jak najwięcej z porcji nowych informacji. Nowe słownictwo należy także regularnie powtarzać, a samo wprowadzenie go do codziennego użycia zapewni nas o tym, że wiedza została przez nas odpowiednio zabsorbowana.
Poniżej znajduje się lista słów, które możesz uznać za warte Twojej uwagi i takie, które warto wprowadzić do codziennego użytku. Poniżej dołączone są przykłady użycia tychże.
1. Ameliorate - poprawiać, ulepszać
"The new policy aims to ameliorate working conditions for all employees."
2. Cogent - przekonujący, logiczny
"She presented a cogent argument that convinced the board to change their decision."
3. Efficacious - skuteczny
"The new marketing strategy proved to be highly efficacious in increasing sales."
4. Ephemeral - krótkotrwały, przemijający
"The popularity of the product was ephemeral, lasting only a few months."
5. Mitigate - łagodzić, zmniejszać
"Effective communication can mitigate conflicts in the workplace."
6. Ubiquitous - wszechobecny
"Smartphones have become ubiquitous in today's society."
7. Scrupulous - skrupulatny, sumienny
“She is known for her scrupulous attention to detail."
8. Adept - biegły, wprawny
"He is adept at managing large teams and complex projects."
9. Proclivity - skłonność, tendencja
"Her proclivity for innovation makes her a valuable asset to the company."
10. Pragmatic - pragmatyczny, praktyczny
"We need a pragmatic approach to solve this problem effectively."
Pamiętaj o tym, że jednokrotne przeczytanie słówek to niewielka szansa na zapamiętanie wszystkiego, dlatego zaleca się powrót do powyższego artykułu. Tymczasem, spróbuj stworzyć własne przykłady użycia i przekonaj się i tym, że powyższe słowa faktycznie mogą stanowić swego rodzaju „booster” Twoich umiejętności.