Dlaczego nie od razu?
Prokrastynacja – słowo, które budzi emocje, które opisuje tak wiele naszych działań. Słowo to w skrócie oznacza odkładanie rzeczy na później, poprzez brak poczucia presji czasu lub brak motywacji do działania. A odłożyć w czasie można niemal wszystko, począwszy od wstawionego prania, przez inne obowiązki domowe, czy nawet służbowe zadania, a skończywszy na sprawach dodatkowych, taki jak nauka języka obcego w wolnym czasie.
Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego nie wykonujemy pewnych czynności od razu? Trudno o jednolitą odpowiedź w tej kwestii, bo jest to zależne od rodzaju zadania, które odkładamy w czasie. Z pewnością ma tutaj znaczenie ranga zadania i czas, jaki mamy na wykonanie takowego – jeśli nie musimy się spieszyć, z pewnością nie będziemy traktować go jako priorytet. Jeśli mamy opory przed wykonaniem zadania, tym bardziej będziemy się wzmagać przed jego rozpoczynaniem. Jeśli połączymy oba, zadanie zostaje odwleczone w nieokreśloną przyszłość.
Prokrastynacja a nauka języka angielskiego
Większość kursantów rozpoczyna kurs języka angielskiego z pobudek osobistych twierdząc, że chcą podszlifować swoją umiejętność posługiwania się tym językiem. Decydując się na kurs, zdają sobie sprawę z tego, że samo pojawianie się na zajęciach nie wystarczy – należy także zainwestować w naukę swój czas wolny, starając się poświęcić kilka minut dziennie na naukę.
Nierzadko zdarza się, że kursant z początku jest podekscytowany nową przygodą w postaci rozpoczętego kursu i chętnie bierze na siebie dodatkowe zadania czy inicjatywy. Z czasem jednak – i jest to naturalna kolej rzeczy – entuzjazm maleje i wykonanie zadań domowych czy wykazywanie inicjatywy jest mniejsze niż na początku.
W efekcie postępy, które czyni kursant, są wówczas mniej zauważalne i przychodzą wolniej. Możemy jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób odbudować w sobie zapał do nauki i zmniejszyć ryzyko prokrastynacji, co z pewnością zaprocentuje w innych aspektach życia, których wspomniane słowo na „p” dotyczy.
5 sposobów na prokrastynację
1. Ustal cele i priorytety.
Zdefiniowanie jasnych celów i ustalenie priorytetów może pomóc w skupieniu się na tym, co najważniejsze. Zapisz swoje cele i podziel je na mniejsze kroki do realizacji. Wspominaliśmy o tejże metodzie w przypadku realizacji noworocznych postanowień i tego, w jaki sposób wytrwać w nich jak najdłużej.
2. Zarządzaj czasem.
Wykorzystaj techniki organizacji czasu jak np. technika Pomodoro, która jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań opracowanych w tym celu. Przydatny także będzie kalendarz, w którym przeznaczysz odpowiednie sloty czasowe na wykonanie określonych zadań zgodnie z tym, ile czasu mniej więcej dana czynność może Ci zająć. Wykonanie jednej lekcji na Duolingo zajmuje mniej więcej 2 minuty. A zatem, w ciągu doby można wykonać aż 720 lekcji :)
3. Eliminuj rozpraszacze.
Zidentyfikuj czynniki, które odciągają Cię od pracy, i postaraj się je wyeliminować lub zminimalizować. Może to oznaczać włączenie trybu „nie przeszkadzać” w telefonie lub po prostu – jeśli zadanie nie wymaga użycia telefonu – schowanie go w bezpieczne miejsce. Jeśli to ma ułatwić Ci zadanie, zaszyj się w sprzyjających okolicznościach (biuro, park, etc.).
4. Stwórz harmonogram.
Zaplanuj konkretne godziny na wykonanie różnych zadań. Regularne ustalanie planu dnia może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej rutyny i motywacji. W tym celu niezbędny może okazać się wspomniany wcześniej kalendarz oraz to-do lista (lista, na której spisujesz wszystkie zadania do wykonania, możesz je uszeregować w zależności od rangi ważności, a następnie oznaczyć jako wykonane).
5. Nagradzaj się.
Po ukończeniu zadania, zrób sobie małą nagrodę. To może być coś prostego, co zmotywuje Cię do dokończenia kolejnych zadań. Pamiętaj, aby nagroda była współmierna do wykonanego działania, inaczej nagrody stracą swoją moc „boostera motywacji”.
Czy jest coś, co dodałbyś/dodałabyś do listy od siebie?